Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Kultura


Brzeźno: Dziesięć lat orkiestry

30.09.2023 10:53


Orkiestra Dęta GOK w Brzeźnie

W piątkowe popołudnie, dwudziestego dziewiątego września, sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie rozbrzmiewała orkiestrowymi dźwiękami. To z okazji dziesięciolecia istnienia Orkiestry Dętej GOK w Brzeźnie, która zaprezentowała swoim sympatykom ponad godzinny program muzyczny.

Orkiestra powstała w 2013 roku. Od początku jej kapelmistrzem i osobowością jest Paweł Ciesielski. Zespół składa się obecnie z trzydzieściorga pięciorga muzyków, głównie mieszkańców gminy Krzymów. Orkiestra regularnie występuje na różnych imprezach kulturalnych, patriotycznych i kościelnych w gminie Krzymów oraz powiecie konińskim. W 2012 roku nagrała i wydała swoją płytę, zatytułowaną „Nasz jest ten kawałek…”.

Co było najtrudniejsze dla jej kapelmistrza na przestrzeni dziesięciu lat?

- Początki. Początki były najciekawsze, mógłbym powiedzieć. Może nie najtrudniejsze, ale najciekawsze z tego względu, że dużo pracy trzeba było włożyć, żeby zachęcić młodzież do tego, żeby przychodziła na próby orkiestry. I oczywiście nauczyć ich od absolutnego zera, niektórzy nie mieli nigdy w życiu instrumentu w ręku, a nawet nie wiedzieli, jak ten instrument się nazywa. Ale małymi krokami żeśmy tę orkiestrę zbudowali, postawili na nogi i dziś możemy się wspaniałym, trzydziestopięcioosobowym składem, który naprawdę świetnie sobie radzi i może konkurować z innymi orkiestrami w Polsce – mówi Paweł Ciesielski.

Jako najprzyjemniejsze chwile wymienia ten czas, kiedy po koncercie orkiestra jest nagradzana przez publiczność brawami.

Koncert jubileuszowy był okazją do zaprezentowania różnorodnego repertuaru, który obejmuje zarówno utwory klasyczne, jak i popularne. W programie znalazły się między innymi składanka „Tanz mit Johann Strauss”, „Rhythm Forever” czy „Nothing's Gonna Change My Love For You” i „All Stars”. Niektóre z wykonywanych utworów były okazją do popisów solowych kilku instrumentalistów. Publiczność bawiła się znakomicie i nagradzała orkiestrę gromkimi brawami oraz owacjami na stojąco. Wyprosiła również kilka bisów.

W trakcie programu zaprezentowany został filmik, który pokazywał najważniejsze momenty w rozwoju orkiestry, ale też ukazał ją jako zespół zgranych ludzi, którzy siebie lubią i lubią wspólnie spędzać czas również poza próbami, na wyjazdach integracyjnych.

W takim ważnym dniu nie mogło zabraknąć życzeń. Składali je muzycy zaprzyjaźnionych orkiestr ze Starego Miasta i Sompolna, a list gratulacyjny przesłał Łukasz Parus, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie, również w imieniu Roberta Żurańskiego, kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów. Słowa uznania do muzyków orkiestry-jubilatki skierowali też Krzysztof Kędziora, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie i Dariusz Urbański, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni wraz z jedną z podopiecznych.

Po występie można było skosztować ciast przygotowanych przez orkiestrę.

Orkiestra dęta GOK w Brzeźnie podziękowała swoim słuchaczom za wsparcie i zaprosiła na kolejne koncerty. Zespół ma w planach dalszy rozwój artystyczny i poszerzanie swojego repertuaru. Orkiestra liczy też na pozyskanie nowych członków, zwłaszcza młodych adeptów muzyki.

Brzeźno: Dziesięć lat orkiestry

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ