Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Kultura


Brzeźno: Tę tradycję zapoczątkował św. Franciszek

06.01.2022 15:03


Aż dziewięć równorzędnych nagród i jedną nagrodę główną przyznała komisja oceniająca zrobione przez mieszkańców gminy bożonarodzeniowe szopki. Szóstego stycznia, po głównej Mszy świętej, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie zostały ogłoszone wyniki drugiego Gminnego Konkursu na Szopkę Betlejemską.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych dwadzieścia jeden prac. To o trzy więcej niż w pierwszej edycji. Można więc powiedzieć, że konkurs się rozwija.

- Zawsze to jest jakiś progres. Ale przede wszystkim (konkurs – przyp. red.) rozwija się jeśli chodzi o sposób wykonania. Po pierwsze uczestnicy zaczynają dokładnie czytać regulamin, a więc w tym roku mieliśmy wszystkie szopki wykonane od początku do końca własnoręcznie. Nie było w nich figurek, które byłyby zakupione, wszystkie zostały stworzone albo z plasteliny, albo z innych tworzyw, które były tworzywami naturalnymi. To nas bardzo cieszy. O tym, że ten konkurs się rozwija świadczy też ilość nagród, jakie przyznaliśmy i to, że wyodrębniliśmy w tym roku nagrodę główną – mówi Danuta Pydyńska, Specjalistka do spraw projektów kulturalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

W tym roku szopki oceniała komisja artystyczna w składzie: Katarzyna Gałczyńska, artysta plastyk, Marlena Bocian- Hewitt, artysta plastyk i Danuta Pydyńska.

 Po obejrzeniu dwudziestu jeden szopek betlejemskich zgłoszonych do konkursu, postanowiła przyznać wyróżnienie Jarosławowi Popielarzowi, Janowi Walczakowi, Franciszkowi Walczakowi i Marii Popielarz, ponadto dziewięć nagród równorzędnych, które otrzymali Eryk Krzyżanowski,Tymoteusz Bąk, Szymon Szewek, Hanna Walaszek, Mateusz Tęgos ze szkoły podstawowej w Brzeźnie, Mikołaj Wawrzyniak, Jan Wawrzyniak, Sara Wawrzyniak z Zalesia, Radosław Iwiński ze szkoły podstawowej w Brzeźnie, Olga Laskowska, Zuzanna Malec, Gabriela Marzol z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Głodnie, Aleksander Bryl wraz z rodziną, Rozalia Borowiak ze szkoły podstawowej w Brzeźnie, Milena, Hanna i Hubert Szczepańscy z Krzymowa oraz Wiktoria Cebulska z Brzezińskich Holendrów.

Nagrodami były książki ufundowane przez Gminy Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Przyznaną po raz pierwszy nagrodę główną otrzymał Warsztat Terapii Zajęciowej w Paprotni – Stowarzyszenie „Razem Aktywni”. Było to radio ufundowane przez Urząd Gminy w Krzymowie.

Pozostali twórcy szopek betlejemskich otrzymali dyplomy za udział.

W tym roku dużo było prac zbiorowych wykonanych przez rodziny wielopokoleniowe, ale też przez małe grupy wspólnotowe złożone z uczniów szkół, zmotywowanych do pracy przez swoich nauczycieli plastyki.

- Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie tych szopek jeszcze więcej, że będziemy ten konkurs włącznie z wystawą jeszcze doskonalić, że będziemy może pozyskiwać fundusze na większe nagrody. (…) Możemy być dumni, że jesteśmy kontynuatorami wielowiekowej tradycji zapoczątkowanej w trzynastym wieku przez świętego Franciszka – mówi Danuta Pydyńska.

Konkurs zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie we współpracy z Parafią
Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie i Urzędem Gminy w Krzymowie.

Brzeźno: Tę tradycję zapoczątkował św Franciszek

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ