Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Kultura


Brzeźno: Sztuka znana od starożytności

24.05.2022 12:36


Uczestnicy warsztatów z makramy

Z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania „Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia” w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie zostały zorganizowane warsztaty z makramy. Wzięło w nich udział siedem pań.

Makrama to sztuka, która ma swój rodowód w starożytności.

- Już od dawna były wyplatane jakieś szaty, drobne ozdoby, więc ta sztuka plecenia jest od dawna. Ja chciałabym pokazać paniom parę podstawowych chwytów, splotów, i żeby po prostu odnalazły się w tym i miały jakąś inspirację – mówi Natalia Sobolewska, prowadząca warsztaty.

Bo makrama to sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka.

Za pomocą techniki makramy można robić nie tylko ozdoby, ale też rzeczy użytkowe. Na przykład siatki na zakupy, kwietniki lub nawet ubrania, na przykład sweterek. A z ozdób stroiki na Boże Narodzenie, Wielkanoc, bieżniki na stół czy podkładki pod szklanki i filiżanki.

- Teraz jest jakiś boom na to, na robienie przez siebie czegoś, więc to jest też dodatnie, że mamy w domu coś, co zrobiłyśmy same i możemy się tym chwalić innym – mówi Natalia Sobolewska.

Większość pań, która uczestniczyła w warsztatach, z makramą jeszcze nie miała do czynienia, ale jedna z nich ma pewne doświadczenie.

- Jestem samoukiem. Po prostu natchnęło mnie pewnego dnia, obejrzałam jakiś tutorial w internecie i tak się zaczęło- mówi pani Sylwia, uczestniczka warsztatów.

Zatem dlaczego zgłosiła się na nie?

Być może tu nauczę się czegoś nowego, czegoś, czego nie umiem, może jakieś błędy wyhaczę, które robię. Po prostu czysta ciekawość i możliwość nauczenia się czegoś jeszcze – mówi pani Sylwia.

Warsztaty z makramy odbyły się dwudziestego czwartego maja.

Brzeźno: Sztuka znana od starożytności

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ