Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Kultura


Brzeźno: Gliniarz nauczył robić ozdoby

17.11.2021 13:13


Uczestnik warsztatów z aniołem z gliny

„Warsztaty z gliniarzem” to tytuł spotkania dla uczniów szkół podstawowych z gminy Krzymów, na którym uczyli się wytwarzać ozdoby choinkowe z gliny. Poprowadził je Arkadiusz Gołębowski, pracownik Miejskiego Domu Kultury w Kole, specjalizujący się w sztuce ceramicznej.

Warsztaty organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie. Zostały podzielone na dwie części. Pierwsza odbyła się siedemnastego listopada w sali widowiskowej GOK-u. W jej trakcie powstały ozdoby, które szóstego grudnia zawisną na gminnej choince w Krzymowie. Były to przede wszystkim anioły. Najpierw dzieci musiały przygotować szablony aniołów, a następnie przyłożyć je do posiadanych porcji rozwałkowanej gliny, obrysować je i wyciąć. Prowadzący warsztaty zabrał figury do swojej pracowni, gdzie zostaną wypalone w specjalnym piecu i pierwszego grudnia wrócą do Brzeźna na drugą część warsztatów, podczas których będą pokrywane fluorescencyjną farbą. Dzięki temu staną się widoczne na choince nawet po zmroku, jeśli będzie padać na nie strumień światła.

- To są zajęcia dla każdego. Czasami prowadzę je pod tytułem „Jeśli masz dwie lewe ręce, to te zajęcia są dla ciebie”. (…) Ozdoby można robić z każdej gliny. Oczywiście musi być ona odpowiednio przygotowana, szczególnie chodzi o kwestię wypalania. Jeżeli jest zanieczyszczona, to jest prawdopodobieństwo, że prace mogą popękać. Ta glina, którą mamy jest specjalnie przygotowana przez zakład produkujący masę ceramiczną i nie trzeba za bardzo się nad nią pochylać. Jeżeli chodzi o sztukę ceramiczną , to do malowania ceramiki są specjalne farby, które utrwalają się pod wpływem temperatury i nie wypalają się, nie znikają. A również używane są szkliwa, które z jednej strony nadają kolor, a z drugiej strony zabezpieczają prace. Na przykład jeśli to jest jakieś naczynie użytkowe, kubek bądź dzbanek, sprawia to, że ten dzbanek, kubek nie przepuszcza wody. Nie nasiąka – mówi Arkadiusz Gołębowski.

Okazało się, że nie dla wszystkich spotkanie ze sztuką ceramiczną było pierwszym doświadczeniem.

- Kiedyś mama mi kupiła glinę i coś z niej ulepiłem. Nie wypalaliśmy jej – mówi Adam z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Borowie.

W warsztatach wzięli udział uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły podstawowe działające w gminie Krzymów.

 

Brzeźno: Gliniarz nauczył robić ozdoby

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ