Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Kultura


Paprotnia: Świat, który był i niestety jest

04.09.2021 14:44


Lektorki czytające fragmenty

Jak zwykle Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni była gospodarzem kolejnego Narodowego Czytania w gminie Krzymów. W tym roku, czwartego września, przypomnieliśmy sobie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Scena i widownia mieściły się w sali gimnastycznej szkoły. Głównym elementem scenograficznym był dywan, na którym stanął stolik z porcelanową zastawą do kawy. To przy nim pojawiali się aktorzy, aby odczytać swoje role.

A zaproszenie przyjęli wójt Danuta Mazur, która wcieliła się w rolę Anieli Dulskiej, w rolę pana Dulskiego absolwent szkoły, Filip Fukowski, rolę Zbyszka, syna Dulskich, odczytał Mirosław Kruszyński, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Krzymów, w rolę córek Dulskich wcieliły się uczennice siódmej klasy. Michalina Ziętek jako Fesia, a jako Mela Hanna Marciniak. Hankę, służącą Dulskich, zagrała Aneta Rosiak, przedstawicielka rodziców. Kuzynkę Julasiewiczównę zagrała natomiast Martyna Fukowska, również przedstawicielka rodziców. W roli lokatorki zaprezentowała się Kamila Lebiedzińska z Rady Rodziców szkoły.

Ciekawostki o Gabrieli Zapolskiej przygotowała Agata Kordylewska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie, natomiast list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Roman Klimas z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.

- Nie mogę się oprzeć tej przyjemności, aby podziękować za okoliczności, które sprawiły, że przenieśliśmy się w świat, który był i niestety jest. Myślę, że dzięki tym fragmentom i kolejnym, które występują w tej książce, możemy sobie zdać sprawę, że ten świat nie bardzo się zmienia. Są pewnie rzeczy, które się utrwaliły, ale być może my będziemy tym pokoleniem, które będzie próbowało zmienić tę moralność, która przywarła do pani Dulskiej i na trwałe zagościła w życiu wszystkich społeczeństw – mówiła po zamknięciu czytania Danuta Mazur.

Pomysłodawczyni Narodowego Czytania w naszej gminie, Agnieszka Szałkowska, mówi, że każdy powinien przeczytać tę tragifarsę, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, co opisała Zapolska jest aktualne i czy tego typu hipokryzja występuje też w naszym życiu.

Akcji w Paprotni towarzyszyła wystawa książek z różnymi wydaniami „Moralności...” oraz innych utworów autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Książki zostały pożyczone z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Była też wystawa zawierająca informacje i i ciekawostki dotyczące autorki „Moralności pani Dulskiej”.

Kto chciał, mógł również kupić czytaną w tym roku lekturę.

Po wszystkim można było napić się kawy i herbaty oraz zjeść coś słodkiego lub swojski chleb ze smalcem i ogórkiem przy stoisku gastronomicznym.

Paprotnia: Świat który był i niestety jest

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ