Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów

e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl

tel. 690 131 523



Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii


Krzymów: Od bezpieczeństwa do odpowiedzialności karnej

17.11.2022 13:54


Mł. asp. Patryk Gdowik na spotkaniu z uczniami w Krzymowie

Młodszy aspirant Patryk Gdowik, dzielnicowy obszaru krzymowskiego, spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie na pogadankach profilaktycznych.

Tematyka spotkań zależała od wieku słuchaczy. Dla dzieci z przedszkola i klas I-III dotyczyła szeroko pojętego bezpieczeństwa, czyli bezpieczeństwa na drodze, w domu i szkole, zachowania wobec osób obcych.

- Bardzo ogólnie, ponieważ dzieci jeszcze nie przyswajają takiej typowej wiedzy prawnej, dlatego chcę, żeby miały chociaż jakiś wstępny zarys tego, jak powinny zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych – mówi Patryk Gdowik.

Poza tym, prowadzący sprawdzał wśród dzieci umiejętność identyfikacji przez nie policjanta.

- Często mówi się o podszywaniu pod policjantów. Dla niektórych wystarczy to, że mają kamizelkę z napisem POLICJA. Chcę, żeby dzieci potrafiły zobaczyć, że prawdziwy policjant ma na sobie mundur, znajdują się tam napisy POLICJA, jest czapka z orłem, są elementy odblaskowe, ma on odznakę, legitymację policyjną, przedstawi się zawsze z jakiej jest jednostki i jeżeli, przede wszystkim to dla rodziców jest informacja, jeżeli rodzice będą chcieli zobaczyć, to ten policjant okaże tę legitymację – mówi Patryk Gdowik.

Takie spotkania mają więc nauczyć dzieci, żeby w razie zagrożenia, zagubienia się, były w stanie zwrócić się do policjanta o pomoc i nie bały się.

Dzieci miały dużo pytań do gościa, nie zawsze związanych z tematem.

- Ale mnie to bardzo cieszy. (…) Sprawia to, że dzieci bardziej przywykają do policjanta, sprawia to, że nie boją się tych pytań zadawać, nie boją się podejść, reagują w bardziej pozytywny sposób, a ja też mam później z nimi lepszy kontakt – mówi dzielnicowy.

Czasami boją się zadać pytanie w szkole, ale dzięki temu, że numer dzielnicowego jest zamieszczony na stronach internetowych Komendy Miejskiej Policji w Koninie i komisariatu w Starym Mieście, mają odwagę zadzwonić i zapytać, jak rozwiązać problem, który ich spotkał.

W rozmowach ze starszymi uczniami była poruszana inna tematyka.

- Poruszę odpowiedzialność karną nieletnich, zgodnie z nowelizacją obecnej ustawy, zachowania w szkole, prawa i obowiązki ucznia, zwracając szczególną uwagę na to, że w większości szkół zawsze są jakieś niepokojące rzeczy. Chciałbym, żeby te rzeczy, te negatywne rzeczy przede wszystkim, zostały zniwelowane w zarodku. Żeby uczniowie przemyśleli swoje zachowanie i zanim zrobią coś, często w ramach żartu, zawsze to przemyśleli. Żeby mogli podjąć słuszną decyzję, która nie narazi ich w czasie późniejszym na jakiekolwiek konsekwencje – mówi Patryk Gdowik.

Spotkanie profilaktyczne dzielnicowego z przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie zostało zorganizowane siedemnastego listopada. Wsparła je Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie.

Krzymów: Od bezpieczeństwa do odpowiedzialności karnej

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ